our story

Hello there, 

we are delighted that you are visiting our website and we sincerely hope you like it! 

We are both from small town called Sumperk located in North Moravia region in the Czech Republic. I (Petra) graduated as a teacher of Physical Education and Social Science and David is a welder. I and David scratched our heads so many times to find out when our paths crossed for the first time, but we never found the answer. It seems like he' s been always around :)

Since we realised that we want to be more then friends we put our short partnership under the acid test and we moved to Scotland. David happened to be a part of a team working for Scottish artist David Mach and he quickly found out that art and travelling would be part of his life forever. And I shared his passion.

 

So far, we have lived in Scotland, Slovenia, New Zealand and since March 2017 our home has been in British Columbia, Canada.

 

We both strongly believe that every person should do what they love. Do something which let them to flourish their talent and passion. That' s why we found Czech this out in 2017. It is a project which combines our love to manufacturing, nature, community work and it is a small space in this world which let us to be our best.

We are a part of New West Artists group and Art Council New West. Under these organisations we organise and attend exhibitions and art events holding in Canada. You can meet us on craft market at River Market in New Westminster (see our calender for more details) or you can buy or stuff online on etsy.com (soon). We are always keen to volunteer in interesting projects, so please let us know if you need our help.

 

Warmly,

Petra& David

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hezký den,

jsme velice potěšeni, že jste zavítali na naše stránky a upřímně doufáme, že se vám líbí.

Já (Petra) jsem vystudovaná učitelka tělesné výchovy a základů sociálních věd a David je zámečník s nástavbou na provozního technika. Oba jsme z malého města Šumperk, které se nachází na severní Moravě. Často jsme přemýšleli, kdy jsme se spolu potkali poprvé, ale nikdy jsme nenašli odpověď. Zdá se, že je tu David se mnou tak nějak odjakživa :).

Když jsme zjistili, že chceme být víc než přátelé, tak jsem se rozhodli náš krátký vztah otestovat a odstěhovali se do Skotska. Tam se David stal součástí týmu, který pracoval pro skotského sochaře Davida Macha a velice záhy zjistil, že umění a cestování bude jeho vášeň na celý život. A já jsem jeho nadšení sdílela.

Do této chvíle jsme žili ve Skotsku, Slovinsku, na Novém Zélandu a od března 2017 je naším domovem Britská Kolumbie v Kanadě. 

Oba hluboce věříme, že každý by měl dělat to, co ho baví a co dokáže rozvíjet jeho talent a vášeň. Proto jsme v roce 2017 založili Czech this out. Je to projekt, který kombinuje naši lásku k ruční práci,  přírodě a komunitní pospolitosti a je to náš malý svět, který nám dovoluje být to nejlepší z nás.

Jsme součástí New West Artrist a Art Council New West. Pod těmito organizacemi pořádáme a účastníme se výstav a událostí v Kanadě. Můžete nás potkat na trzích na River Marketu v New Westminstru a nebo si můžete naše věci koupit na etsy.com. Vždy se rádi podílíme na zajímavých projektech, proto nás neváhejte kontaktovat.

S úctou,

Petra & David